Zavádění a udržení Energetického managementu certifikovaného dle ČSN EN ISO 50001:2019 domecek

 (zveřejněno: 11-05-2020; aktualizováno 04-10-2020)

Jsme si vědomi toho, že dnešní trh je přesycen nabídkami na jednoduchá a rychlá řešení solárních elektráren (FVE). Nicméně všechny tyto nabídky jsou zpracované podle jedné konkrétní šablony, kterou diktuje dotační program Nová zelená úsporám. Pravdou je, že pořízení FVE bez dotace je prozatím stále prakticky nevratná záležitost a dotace je jediná možnost, jako se dostat k přijatelným hodnotám návratnosti.

 

Na počátku si musí potencionální „majitel“ FVE položit sám pro sebe několik otázek:

Osvit v daném místě>>> Mám takovou spotřebu energie, že je pro mě výhodné část této energie pokrýt z vlastních zdrojů?

FVE má vrchol výroby v letních měsících, takže produkci je třeba zužitkovat právě v tomto období. Pokud mám nebo plánuji tepelné čerpadlo, klimatizace, ohřev bazénu atp. vhodné to určitě je.


>>> Disponuji plochou pro umístění odpovídající FVE?

Je třeba si uvědomit, že FVE musí být umístěna na objektu, případně objektech příslušejících (garáže, stodoly), a to ve vlastnictví majitele

>>> Když už bych požadovanou plochu našel, je správně směrována?

V různých letácích se dočteme, že roční produkce FVE je až 1000 kWh/kWp FVE (odpovídá JJZ směru). Toto lze brát jako orientační číslo, které má spoustu „ale“ v okrajových podmínkách.

Pokud pomineme clonění okolní zástavbou, stromy, krajinou, zda bude umístěna v Krkonoších nebo na Pálavě, a podobně (i to je poměrně zásadní omezení až v desítkách %) je orientace a sklon FVE zásadním parametrem. Obrázek uvádí příklad produkce FVE v rastru azimutu 0° až 360° pro FVE o velikosti 3,24 kWp. Zde je vidět, že severovýchod (azimut 45° - produkce FVE 310 kWh/kWp) produkuje necelých 28% elektrické energie oproti nejlepším podmínkám při natočení FVE na jihozápad (azimut 225° - produkce FVE 1130 kWh/kWp). Takže rozmezí možného výkonu FVE je značně velké, ale lidé rádi slyší na ty vyšší hodnoty, které lépe prodávají, což je i logické.

 

 

 

>>>  Mám v daném místě dostatek „sluníčka“?

sopka TamboraOslunění dané lokality vychází ve výpočtech z průměrů osvitu místa v několika předešlých letech či desetiletích, bez ohledu na lokální anomálie. Určitá rizika směrem k produkci elektrické energie jsou i zde.

Historie zná tzv. „rok bez slunce“, kdy výbuch sopky Tambora v roce 1815 způsobil pro následující rok 1816 malou sopečnou zimu. To sice v dané době rozvoj FVE nijak nepoznamenalo, protože o těchto možnostech využití křemíku se v té době lidem ani nezdálo. Dnes by ale vliv takovéto klimatické anomálie, nejen v oblasti FVE, byl značný. Ale to jen na okraj jako perlička pro dobu, kdy „moribundus 21.století“, kterým je covid-19, taky nikdo nečekal...

 


Pokud je tedy potencionální majitel FVE rozhodnut do dotačního projektu nové FVE jít, tady je naše nabídka.

Jsme toho názoru, že nelze všechny zájemce „zaškatulkovat“ do předem připravených „balíčků“ se solární elektrárnou sestavenou dle tabulkových hodnot. Naši celoživotní praxi opíráme o zpracování zakázek přímo na míru a vyplácí se nám to 😊 ...

Nabízíme Vám tedy SOLÁRNÍ ELEKTRÁRNU (FVE) dle Vašeho přání a možností!

A protože jsme tým energetických specialistů a projektantů, víme jak na to 😉...

 


 

Jak tedy na to?

1. Přijedeme za Vámi kamkoli.

2. Zjistíme Vaše požadavky.

3. Ověříme Vaši spotřebu energie.

4. Navrhneme konkrétní řešení FVE na míru, které ověříme výpočtem, jehož výsledkem budou Celková roční produkce Vaší FVE, celková využitelná produkce Vaší FVE a % využití v posuzovaném objektu => vyčíslení úspory nákladů na energie.

5. Pokud budete mít zájem o dotaci vybereme ze škály dotačních programů ten nejvhodnější (NZÚ, OP PIK, OP ŽP).

6. Připravíme pro Vás NABÍDKU NA MÍRU.

-------- OBJEDNÁVKA FVE ------------

7. Zpracujeme pro Vás projektovou dokumentaci a energetický posudek (dle vybraného dotačního programu).

8. Zajistíme všechna potřebná povolení a dokumenty s nimiž související splnění podmínek.

9. Zajistíme dotaci, pokud si to budete přát.

10. FVE postavíme 😊 a postaráme se o ni po celou dobu její životnosti (pravidelné kontroly účinnosti FV panelů pomocí termovize + standardní servis).

 


Fotovoltaika na domě

 

Příklad typizovaného řešení, můžeme rozdělit na dvě varianty a to pořízení fotovoltaické elektrárny s akumulací přebytků vyrobené elektřiny do ohřevu teplé vody nebo nabíjením akumulátorů, kterými lze zásobovat rodinný dům v době i když slunce nesvítí.

Typickým příkladem fotovoltaické elektrárny s akumulací přebytků elektřiny do ohřevu teplé vody v bojleru lze ročně uspořit až 6.800 Kč/rok, při pořizovacích konečných nákladech po odečtení dotace od 60.000 Kč. Jedná se o sestavu obvykle 8 ks fotovoltaických panelů, rozvaděče a měniče. Významnou funkci v tomto systému sehrává řízení přetoků el. energie za pomocí mikropočítače typu WATTrouteru a speciálního SSR polovodičového relé, které umí řídit přesně požadovaný nespotřebovaný výkon vaší elektrárny směrem do topné spirály bojleru.

 

 


 

bateriový systém PhantomsVýznamnou částí nově pořizovaných fotovoltaických elektráren tvoří bateriový systém.

Nové baterie typu LiFePo4 jsou schopny si zachovat svojí životnost i více než 20 let. Výrobce nám běžně garantuje záruku hodnoty akumulátorů po dobu 7 let svého provozu s možností prodloužení záruky až na 10 let. Nastavením správných parametrů fotovoltaické elektrány lze ročně uspořit částku až ve výši 19.720 Kč/rok, při pořizovacích konečných nákladech po odečtení dotace od 234.000 Kč.

 

 


Máte-li sídlo podnikání nebo provozujete-li provozovnu přímo ve vašem rodinném domě, určitě každý den využíváte elektrickou energii pro napájení počítače, klimatizace, strojního zařízení popřípadě jiných technických pomocníků moderní doby, bez kterých si práci určitě nedokážete představit. Pokládáte si tedy otázku zda právě vám se vyplatí investovat do pořízení fotovoltiacké elektrárny? Odpověď je určitě ano, výši využitelnosti a ostatní aspekty zda se Vám to vyplatí jsme schopni Vám přesně spočítat.

Schéma FVE


 

Naše nabídka je cílena jak na majitelé rodinných domků, majitele obytných a činžovních domů i na firmy a organizační složky státu.

 Úvodní studii proveditelnosti nabízíme v ceně 5 až 10 tisíc Kč s DPH, po dohodě a podle velikosti plánované FVE. Tato částka slouží jako kauce pro krytí našich nákladů (především cestovné a čas strávený nad následně nerealizovaným projektem FVE). V případě objednávky FVE potom bude zákazníkovi tato kauce odečtena z celku.

!!! Telefonické konzultace v přiměřeném rozsahu nabízíme zdarma !!!

Výhodou našich projektů je OSOBNÍ JEDNÁNÍ a kontakt se stále STEJNÝMI OSOBAMI.

Pokud máte zájem, napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., do předmětu emailu prosím uveďte: FVE- PŘÍJMENÍ (nebo název firmy)- LOKALITA.

 


 

 GrexEnergia Vám pomůže realizovat Váš sen o vlastním fotovoltaickém zdrojiGrexPytel

 

 

1.část 01-10-2016

GrexPartneři

aea es 2020Asociace energetických specialistůENIQARONenectivaEFA Social media handles Twitter header image 1500e500EG ConsultELMAT
logo

Copyright © 2024 GrexEnergia s.r.o. Lidická 700/19
602 00 Brno – Veveří, IČ 03702464